Poskytované služby

Zubní prevence

Kromě důkladné domácí péče o chrup jsou důležité i preventivní prohlídky. Předpokladem zdravých zubů je dobrá ústní hygiena, zuby by si každý měl čistit alespoň dvakrát denně nejméně dvě minuty. Mezizubní prostory, kam se klasický kartáček nedostane, čistěte zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Pro zdravý chrup je nezbytné vyvarovat se větší míře sladkostí a sladkých nápojů, místo limonády a šťáv pijte neslazený čaj. Na preventivní prohlídky by dospělí měli chodit dvakrát do roka, během prohlídky se kromě chrupu revidují i sliznice dutiny ústní. Mohou se tak včas odhalit onemocnění, která se dovedou velmi rychle šířit. Součástí dutiny ústní jsou i dásně, které si zaslouží stejnou pozornost jako chrup. Kontroluje se hloubka žlábku mezi zubem a dásní, aby se včas podchytil případný zánět dásní nebo počátky parodontitidy.

Zubní kaz je nejčastější chronické infekční onemocnění a v časném věku představuje závažný problém. Děti s vysokým rizikem tvorby zubního kazu by na preventivní prohlídky měly chodit 3x-4x v roce, neboť správná prevence pomáhá k časnému záchytu zubního kazu. Neméně důležité je i psychické hledisko, protože dítě si při pravidelných návštěvách zvyká na prostředí ordinace a na vyšetřování dutiny ústní.

Při preventivní prohlídce provádíme skusové snímky v levé i pravé straně dutiny ústní, tak se zjistí, zda na chrupu jsou mezizubní kazy nebo zda nedochází k ústupu kosti. Jednou za dva roky zhotovujeme přehledný snímek celého chrupu.

Záchovná a estetická stomatologie

Principem záchovné stomatologie je, pacientům zachovat kompletní chrup. Zubní kaz se snažíme léčit pokud možno bez preparace zubu a zhotovení zubní výplně. Pokud již zub nelze zachránit, při zhotovení zubní výplně se snažíme sladit nároky na funkčnost zubu s estetickým požadavkem pacienta.

Před zhotovením zubní výplně je třeba zvážit velikost ošetřovaného místa po zubním kazu a také umístění defektu. Nejstarším a stále ještě často používaným materiálem je amalgám, nanáší se v plastickém stavu a tuhne asi dvě hodiny po aplikaci. Jde o velmi trvanlivý materiál, který se používá k ošetřením rozsáhlých zubních na zadním chrupu.

Vysoce estetickým materiálem je kompozitní pryskyřice, nazývaná také jako bílá plomba, proto se aplikuje převážně na přední zuby. Další používanou výplní je skloinomerní cement, který má velmi omezené mechanické vlastnosti, není tak pevný amalgam a kompozit, proto jej používáme například jako podložkový materiál k dostavbě pahýlů, pod protetickou náhradu a nebo u chrupu se zvýšenou kazivostí.

Endodontické ošetření.

V případě těžšího poškození zubu je třeba provést ošetření kořenových kanálků, čili endodontické ošetření. K poškození zubní dřeně dochází z různých důvodů, například neléčený zubní kaz nebo úraz, při kterém dojde k poškození zubu. Aby byl zub zachován, je ošetření kořenového kanálku nezbytné. Cílem tohoto ošetření je zub zachránit. Endodontické ošetření se provádí v místním znecitlivění, tudíž je pro pacienta šetrné a nebolestivé. Během ošetření se musí odstranit zbytky měkkých tkání uvnitř zubu a chrup pečlivě vydezinfikovat. Poté je nutné kořenové kanálky opracovat a následně je hermeticky uzavřít. Prostor se tak dokonale utěsní a zabrání vniku bakterií.

Dentoalveolární chirurgie

Provádíme složitější chirurgické zákroky jako jsou komplikované extrakce, resekce kořenového hrotu, ošetření cyst chirurgickou cestou, ošetření abscesů apod.

Pacient je vždy informován o daném problému, o možnostech jeho řešení a také o způsobu provedení zákroku. Zákrok je prováděn v místním znecitlivění.

Protetické ošetření

Protetické ošetření se provádí je-li zub z velké části destruován a není možné jej zachránit. Hlavním cílem tohoto ošetření je náhrada ztracených zubů. K předčasné ztrátě zubů většinou dochází po úraze, po extrakci, ale také v důsledku některých chronických onemocnění jako je například diabetes mellitus (cukrovka). Ke zhotovení zubní náhrady se používají plastické hmoty, keramika nebo jejich kombinace. Velmi často používaným materiálem je dentální slitina. Zhotovená zubní náhrada musí být jednak funkční, ale i estetická, musí ladit s obličejem pacienta. Při protetickém ošetření existují dvě varianty a to fixní, čili pevná náhrada nebo náhrada snímatelné. Obě varianty jsou s pacienty vždy předem konzultovány.

Fixní náhrady

Fixní náhrada zůstává v ústech napevno. Podle rozsahu poškození provádíme rekonstrukci části korunky, nebo nasadíme celou korunku. Při náhradě více jak jednoho zubu se zhotoví zubní můstek, kterým se překlene mezera, kde zuby chybí.

Snímatelné náhrady

Také ty nahrazují ztracené zuby, podle přání pacienta se zhotoví náhrady buď částečně nebo celkově snímatelné.

Zubní náhrady podle otisků zhotoví stomatologická laboratoř, tak že jejich zhotovení je týmová práce založená na úzké spolupráci pacienta, stomatologa a laboratoře.

Domácí bělení zubů

Pokud dodržíte šetrný a správný postup, tak domácí bělení zubů je velmi účinné. Zuby se musí bělit postupně, tak že se jejich odstín vylepšuje pozvolna a bez velkého zatížení na zubní sklovinu. Je sice třeba vynaložit větší úsilí, než při profesionálním bělení, ale výsledek při zachování správného postupu je stejně uspokojivý. Celá procedura trvá asi 10 dní, obvykle se dosáhne zlepšení o dva až čtyři odstíny a vaše zuby budou vypadat opět zdravě bílé. Aby ale bělení přineslo požadovaný efekt, je nutné 4 týdny po proceduře nekouřit, nepít nápoje obsahující barviva (káva, červené víno apod.). To se týká i konzumace potravin s obsahem barviv.

Bělení zubů ale není pro každého, rozhodně by si zuby neměli bělit osoby mladší 16 let, u kterých se předpokládá, že vývin zubů není ještě zcela ukončen. Před bělením musí být chrup naprosto v pořádku, nesmí být obnažené krčky, popraskaná sklovina, ani se nesmí docházet ke krvácení dásní.